LT EN RU

GRUPĖ SUBTILU-Z

Povilas Velikis acc

Dmitrijs Mihailovsacc

Laurynas Vaitkusbirbynė

Vytautas Švažasdr, perc

________________________________________________________________________

Tai viena neįprasčiausių Lietuvos grupių, intriguojanti jau savo pavadinimu, kurio paslaptingoji Z žadina klausytojų fantaziją. Ketveriukė nesunkiai pritaptų įvairaus žanro muzikos festivaliuose jau vien dėl savo sudėties – retenybė yra išgirsti lietuvių nacionalinį pučiamąjį instrumentą birbynę tokiame kontekste.

Unikalus šio instrumento tembras ir muzikavimo maniera suteikia „Subtilu-Z“ muzikai nepakartojamą atspalvį, juolab kad grupės repertuaras taip pat nepaprastai spalvingas – nuo džiazo standartų, roko ir pop- šlagerių iki moderniojo folkloro ir savo originalių kompozicijų.

Anot ansamblio narių, publikai ne tiek svarbu, ką jie groja, kiek – kaip.  Fantazija ir emocionalumas ženklina kiekvieną šių atlikėjų pasirodymą.  Ne virtuozinių pasažų gausa jiems svarbiausia, nors nepriekaištingai atlieka virtuoziškiausius kūrinius. 

„Net kūrinys iš trijų natų gali būti sudėtingas, nes perteikti jam reikia vidinio tikėjimo ir jėgos. Instrumentas – tai sielos mikrofonas“, – tvirtino birbynininkas Laurynas Vaitkus.

Artistai neslepia ilgai repetuojantys kiekvieną kompoziciją, brandinantys kiekvieną jos natą, kol ši pavirsta sava.

Instrumentinės grupės „Subtilu-Z“ istorija prasidėjo nuo akordeonininkų dueto, susikūrusio 2005 metais ir per trejus metus išaugusio iki kvarteto, prisijungus birbynininkui ir perkusininkui. Velikis ir Mihailovas ne tik puikiai groja savo instrumentais, bet ir kuria originalias kompozicijas.

Kūryba yra „Subtilu-Z“ artistų gyvenimas. „Mes improvizuojame, ieškome, bandome, klystame, bet atrandame, užfiksuojame ir pateikiame. Tai labai įdomus procesas, jis veda mus pirmyn. Iš pradžių atmeti visas kliūtis, leidi sau viską, o po to įvertini, ar ne per toli nuėjai ir jeigu reikia – sugrįžti. Bet pirmiausia turi išdrįsti pajudėti tolyn“, – aiškino kūrybos virtuvę Mihailovas.

„Subtilu-Z“ pelnė prizų respublikiniuose ir tarptautiniuose konkursuose, 2011-aisiais grupei atiteko „Publikos simpatijų“ prizas Lietuvos muzikų sąjungos (LMS) organizuojamame Didžiajame muzikų parade, o 2019-aisiais – LMS „Auksinio disko“ apdovanojimas.

Grupė yra išleidusi penkis albumus, gastroliavo daugelyje pasaulio šalių, tarp jų – JAV, Kinijoje, Vokietijoje, Danijoje, Olandijoje, Belgijoje, Norvegijoje, Italijoje.  Visur ji įelektrina publiką savo sprogstamu energetiniu užtaisu ir šviesiomis emocijomis.

Į Birštoną „Subtilu-Z“ taip pat atvyko nusiteikusi visus išjudinti: jos programos moto –  „Įsijunk gyvenimą“.  Publiką grupė  žvalins sau artimų, ją pačią įkvepiančių Lietuvos džiazo kūrėjų Dainiaus Pulausko, Remigijaus Rančio, Jievaro Jasinskio ir kitų kompozicijomis bei originalia savo kūryba.

„Subtilu-Z“ lyderių nėra, kiekvienas ansamblio atlikėjas – savitas ir nepakeičiamas.

Povilas Velikis 2006-aisiais baigė akordeono specialybę Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (LMTA) įgydamas atlikėjo ir pedagogo kvalifikaciją. Nuo 2012-ųjų jis dėsto įvairias disciplinas Kauno Vytauto Didžiojo universiteto muzikos akademijoje.

Birbynininkas Laurynas Vaitkus ir akordeonininkas Dmitrijus Mihailovas taip pat baigė studijas LMTA, gavo atlikėjų ir pedagogų diplomus. Abu artistai mokytojauja Vilniaus muzikos mokykloje „Lyra“.

Perkusininkas Vytautas Švažas juokauja baigęs „Subtilu-Z“ muzikos akademiją, nes jis yra diplomuotas kelių ir geležinkelių inžinierius, Vilniaus Gedimino technikos universiteto absolventas.  Groti atlikėjas pradėjo tada, kai pasidarė pirmąjį būgną.

„Mėgstu daryti tai, kas nauja ir ne iki galo aišku“, – atviravo muzikas, laisvalaikiu gaminantis įvairius muzikos instrumentus ir kaupiantis pasaulio ritmus. Nepaisant kolekcionavimo manijos, jis neišsiverčia vien turima kolekcija – kartais pagroja kirviu, puodais ir panašiais rakandais.

Galintys ir norintys paremti festivalį, lėšas siųskite:

AB ,,Šiaulių bankas'' Birštono KAS

banko kodas 71816

sąsk. nr. LT 43 7181 6000 0014 4640

įm. kodas 190025748

AB ,,Šiaulių bankas'' Birštono KAS

banko kodas 71816

sąsk. nr. LT 43 7181 6000 0014 4640

įm. kodas 190025748

Atsiprašome, kasoje galima atsiskaityti tik grynaisiais pinigais. Dėl bilietų kreiptis

tel. 8 319 65546

el.p jazz@birstonokultura.lt

Visos teisės saugomos © 2020 www.birstonasjazz.lt
Meniu