KAUNO BIGBENDAS IR VICTORAS MENDOZA: LA FIESTA LATIN JAZZ
(Meksika – Lietuva)
Victor Mendoza – vibe
Pastaraisiais metais festivalio publiką džiuginęs netradicinėmis premjeromis Kauno bigbendas Birštono šventės jubiliejaus proga dovanoja jos gerbėjams pasirodymą su išskirtiniu solistu – vienu ryškiausių šių dienų Lotynų Amerikos džiazo virtuozų, meksikiečiu vibrafonininku ir kompozitoriumi Victoru Mendoza. Tai jau antra šių atlikėjų drauge parengta nuotaikinga programa, nuausta iš Lotynų Amerikos įvairių regionų ugningų ritmų ir melodijų. Visus kūrinius aranžavo pats maestro.
Victoras Mendoza migruoja su savo grupėmis ir kaip kviestinis artistas po visą pasaulį. Iš pastarųjų jo pasirodymų paminėtini koncertai su Paquito D’Rivera‘os „World Festival Orchestra“ ir „Milan Svoboda Orchestra“ Prahoje, Londono „Queen Elizabeth Hall“ bei Tel Avive. Vibrafonininkas neseniai grojo solo su Carloso Chávezo simfoniniu orkestru Meksike, su Granados simfoniniu Ispanijoje ir Isidro Collo Ballesteros vadovaujama „Banda del Puerto“ Valensijoje.
Solisto įrašai ir koncertai su tokiais korifėjais kaip Paquito D’Rivera, Claudio Roditi, Giovanni Hidalgo pelnė jam kritikų ir džiazo aistruolių pripažinimą pasaulyje. Victoro albumą „This is Why“ žurnalas „Latin Beat“ nominavo „Metų geriausio Lotynų Amerikos džiazo artisto“ kategorijoje, o albumą „Black Bean Blues“ žurnalas „Modern Drummer“ įvertino nominacija „Metų geriausias Lotynų Amerikos džiazo albumas“. „Jazziz Magazine“ pripažino Victorą Mendozą vienu iškiliausių savo žanro atstovų bei vienu išradingiausių šių dienų kompozitorių.
Menininkas šalia koncertinės veiklos profesoriauja džiazo žvaigždžių kalve vadinanamame Bostono „Berklee College of Music“. Jis yra plačiai vertinamas kaip džiazo pedagogikos ekspertas – nuolat veda seminarus „Yamaha“ bei „Vic Firth“ mokymo įstaigose, dalijasi patirtimi su studentais meistriškumo kursuose visame pasaulyje.
Kauno bigbendo gimimas yra glaudžiai susijęs su Lietuvos nepriklausomybės atkūrimu. Kolektyvas gyvuoja nuo 1991-ųjų nuolat puošdamas savo pasirodymais Lietuvos džiazo scenas – festivalius „Birštonas“, „Kaunas Jazz“, Klaipėdos pilies džiazo bei Šiaulių bigbendų šventes.
Koncertinei įstaigai „Kauno santaka“ priklausantis bigbendas visada buvo svarbiausių džiazo įvykių centre. Per daugiau kaip dvidešimt penkerius savo veiklos metus jis tapo Laikinosios sostinės ir visos Lietuvos džiazo scenos vienu lyderių. Kauno džiazo orkestro muzika skamba prestižinėse koncertų salėse ir daugiatūkstantinėse arenose, jo programose muzikuoja aukščiausios prabos džiazo profesionalai, estrados ir populiariosios muzikos meistrai.
Lietuvių publikai bigbendas pristatė daug užsienio korifėjų, tarp jų – Suomijos džiazo kūrėjus Eeero Koivistoineną ir Jukką Linkolą, švedų trimitininką Lasse Lindgreną, JAV džiazo kompozitorių Franko Mantoothą, trimitininką Randy Breckerį, trombonininką Jiggsą Whighamą, saksofonininką ir kompozitorių Bobą Mintzerį, vokiečių vargonininkę Barbarą Dennerlein, prancūzų akordeonistą Richard‘ą Galliano, ispanų perkusininą Jorge Perezą, klarneto virtuozą iš Norvegijos Felixą Peikli, jaunąją Estijos džiazo žvaigždę Sofiją Rubiną.
Kauno bigbendas atstovavo Lietuvos džiazo kultūrai Suomijoje, Švedijoje, Norvegijoje, Lenkijoje, Olandijoje, Latvijoje, Rusijoje, Baltarusijoje, Estijoje. Su juo muzikavo beveik visi žymiausi Lietuvos džiazo meistrai, Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, švietėjiškas programas rengė kitų žanrų menininkai. Kelioms kartoms Kauno bigbendas išliko kaip gyvos džiazo mokyklos simbolis.
Net 18 metų, iki pat savo mirties, kolektyvui vadovavo jo įkūrėjas Romualdas Grabštas (1943–2009). Jo darbus kurį laiką tęsė Skirmantas Sasnauskas ir Tomas Botyrius, o šiuo metu bigbendo vadovas yra kolektyvo senbuvis Petras Tadaras.
2006 metais Kauno bigbendo veikla įvertinta Lietuvos muzikų sąjungos „Auksiniu disku“, o 2009-aisiais Romualdui Grabštui po mirties skirtas „Vilnius Jazz“ apdovanojimas už nuopelnus Lietuvos džiazui.