LT EN RU

JAAK SOOÄÄR TRIO

(Estija – Lietuva – Suomija)

Jaak Sooäärg

Vytis Nivinskas db

Markku Ounaskaridr


Estų gitaristas Jaakas Sooääras 2016-ųjų pavasarį pradėjo muzikuoti trio su Estijoje gyvenančiu armėnų kilmės kontrabosininku Ara Yaralyanu ir suomių būgnininku Markku Ounaskari. 2022-aisiais šis trio buvo pripažintas geriausia Estijos džiazo grupe. Jis gastroliavo Vokietijoje, Šveicarijoje, Italijoje, Kroatijoje, Latvijoje ir Suomijoje, išleido tris albumus.

Paskutinysis albumas „Zula“, kurio kompozicijos skambės šiame koncerte, pasirodė praėjusį pavasarį (leidėja – estų „AVA Muusika“) ir buvo pripažintas muzikos apžvalgininkų itin įtraukiančiu ir spalvingu.

Susiklosčius netikėtoms aplinkybėms, Birštono scenoje  A.Yaralyaną pakeis lietuvių kontrabosininkas V.Nivinskas.

Šią trijulę galima pavadinti klasikiniu džiazo trio, tik pianisto vaidmenį jame atlieka gitaristas.  J. Sooääras greta meistriškų partnerių išskleidžia visą įspūdingą savo techninį arsenalą ir muzikinę vaizduotę, žavi pasažų melodingumu ir lyrika.

Jaakas Sooääras yra nenuilstantis Estijos džiazo gyvenimo variklis ir vienas aktyviausių Baltijos regiono džiazo muzikantų, vis labiau populiarėjantis Europoje. Į koncertų scenas jis žengė būdamas septynerių kaip Estijos berniukų choro dainininkas, o nuo 1989-ųjų ėmė reikštis Estijos džiazo ir popmuzikos padangėje, grojo taip pat su roko, folkloro, klasikinės muzikos atlikėjais.

Iš pradžių Jaakas baigė tarptautinės ekonomikos studijas Tartu universitete, o vėliau – Talino muzikos koledžą ir Kopenhagos ritminės muzikos konservatoriją, iš karto pradėjo dėstyti gitaros bei ansamblio disciplinas Estijos muzikos ir teatro akademijos džiazo katedroje, 2004-aisiais tapo jos vadovu, o 2010-aisiais – profesoriumi.

2004 metais gitaristas su bendraminčiais įkūrė Estijos džiazo sąjungą, kuri ėmė sėkmingai skleisti estų džiazą svetur. Tais pačiais metais  J. Sooääras įsteigė įrašų kompaniją „AVA Muusika“.

2006-aisiais J. Sooäärui teko groti solo su Vakarų Vokietijos bigbendu, jis buvo ir Euroradijo bigbendo narys, gastroliavo su Europos jaunimo džiazo orkestru. Gitaristo estiška grupė „Eesti Keeled“  2003 ir 2005 metais laimėjo Estijos muzikos apdovanojimą etno/folkloro kategorijoje, o 2013-aisiais „Mustonen-Sooäär-Remmel-Ruben“ kvartetas buvo pripažintas geriausia Estijos džiazo grupe.

J. Sooääras koncertavo su daugybe džiazo korifėjų, tarp jų – Tony Allenu, Hanu Benninku, Raouliu Björkenheimu, Gavinu Bryarsu,  Ray Andersonu, Kentu Carteriu, Pierre’u Dørge, Dave’u Kikoski, Joe Lovano, Ronu McClure, Dave’u Liebmanu, Louisu Sclavisu, Marilyn Mazur, Andersu Jorminu, Liudu Mockūnu, Petru Vyšniausku, Vladimiru Tarasovu, Arkadijumi Gotesmanu.

Jis muzikuoja tarptautiniuose kolektyvuose „The Dynamite Vikings“,  „Dessert Time“ (tarptautinio Pero Giunto improvizacijų konkurso Pernu 2001-ųjų nugalėtojai), „Heavy Beauty“, „Kruglov-Sooäär Quartet“, „Almost Zebra“ (5-ojo Europos improvizacijos turnyro Puatjė 2001 m. lauretai).

2007 m.  J. Sooääro nuopelnai gimtinės džiazui buvo įvertinti Estijos džiazo apdovanojimu ir metine Estijos kultūros fondo (Eesti Kultuurkapital) premija. Pastarąją jis pelnė ir 2018-aisiais, o 2021 m. buvo apdovanotas Estijos vyriausybės nacionaliniu kultūros prizu.

Gitaristo diskografijoje – daugiau kaip 50 albumų.

Vytis Nivinskas muzikos mokytis pradėjo privačiai, o susižavėjęs džiazu, iškeitė filosofijos studijas Vilniaus universitete į kontrabosą. Jis studijavo šią specialybę Vilniaus konservatorijoje,  Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, kaip „Erasmus“ mainų programos dalyvis mokėsi „Det Fynske“ konservatorijoje Odensėje (Danija), o magistro studijas baigė DePaulo universitete Čikagoje (JAV), vėliau baigė meno doktorantūrą LMTA.

Gyvendamas JAV (2001-2005) atlikėjas muzikavo su daugeliu Čikagos ir Niujorko improvizuotojų, drauge su saksofonininku Rimvydu Pauliku subūrė Čikagoje  grupę „Baltic Asteroids“.

Kontrabosininkas nuo studijų metų groja įvairiausių krypčių muzikos projektuose. Jis buvo vienas džiazo grupių  „Saga“, „Riot“, „Baisios stygos“ įkūrėjų, bendradarbiavo su Vladimiru Tarasovu, Petru Vyšniausku, Daliumi Naujokaičiu, Arūnu Šlaustu, Richardu Baniu, kompozitoriumi Linu Rimša, choru „Jauna Muzika“, Baltijos gitarų kvartetu,  popdainininke ir  aktore Jurga Šeduikyte,  vokaliste Giedre Kilčiauskiene ir Andrejumi Polevikovu, alternatyvios muzikos grupe „Pieno Lazeriai“, kitais atlikėjais.

Daugiau kaip dešimt metų gyvuoja Vyčio drauge su džiazo vokaliste Laura Budreckyte suburta grupė „CinAmono“, kurianti menų sintezės projektus, išleidusi jau kelis albumus. V.Nivinskas dalyvavo projektuose su daugeliu kitų menų atstovų, tarp jų – „Low Air“ teatro šokėjais, „Psilikono teatro“ įkūrėja Aukse Petruliene, šokėja Lora Juodkaite,  dainininke ir aktore Brigita Bublyte, OKT ir Jaunimo teatro aktoriais, režisiere Jūrate Paulėkaite, poetu Kęstučiu Navaku.

Markku Ounaskari yra vienas iškiliausių Suomijos džiazo būgnininkų, bendradarbiavęs su svarbiausiomis šios šalies džiazo asmenybėmis. Jis baigė džiazo studijas Helsinkio Sibeliaus muzikos akademijoje, o būdamas studentas jau gastroliavo su legendiniais suomių kolektyvais „Piirpauke“ ir Pekka Pohjola grupe.

1990-aisiais būgnininkas pradėjo bendradarbiauti su pianistu Jarmo Savolainenu, kartu įrašinėjo albumus, grojo Europoje, Azijoje ir Amerikoje. Vėliau M. Ounaskari įsiliejo į daugelį tarptautinių projektų ir grupių, tarp jų – „Eric Vloeimans Band“, Andre Fernandeso trio, „Sinikka Langeland Ensemble“, „Fredrik Nordström & Niklas Winter Band“, „Filip Augustson Quintet“, „Willemark-Heinilä-Ounaskari-Jormin Band“, „Walter Beltrami Band“, „Fugara“, „Tomasz Stanko Quartet“, „Rotterdam Metropole Orchestra“. Jis tapo vienu žinomiausių svetur Suomijos džiazmenų.

Markku nuolat muzikuoja su Fausto Beccalossi, Raoulu Björkenheimu, Arve Henriksenu, Andersu Jorminu, Nilsu Petteriu Molvaeriu, Trygve Seimu, Markusu Stockhausenu, Tore Brunborgu, Matsu Eilertsenu, Lena Willemark, yra bendradarbiavęs su daugybe tarptautinių įžymybių, tarp jų – Ray Andersonu, Larsu Danielssonu, Marcu Ducret, Timu Hagansu, Edu Jonesu, Lee Konitzu, Gnuyên Lê,  Ronu McClure, Kenny Wheeleriu.

2009-aisiais būgnininkas įkūrė grupę „Kuara“ su norvegų trimitininku Peru Jørgessenu ir suomių pianistu  Samuli Mikkonenu, kurios pirmasis albumas (išleido „ECM Records“) pelnė „Emma“ apdovanojimą kaip metų geriausias Suomijos džiaze. 2014 metais M. Ounaskari nuopelnai Suomijos džiazui buvo įvertinti prestižiškiausiu šalies džiazo apdovanojimu „Yrjö“.

Būgnininko diskografijoje – daugiau kaip 60 albumų, tarp jų – šeši išleisti legendinės kompanijos „ECM Records“.

Galintys ir norintys paremti festivalį, lėšas siųskite:

AB ,,Šiaulių bankas'' Birštono KAS

banko kodas 71816

sąsk. nr. LT 43 7181 6000 0014 4640

įm. kodas 190025748

AB ,,Šiaulių bankas'' Birštono KAS

banko kodas 71816

sąsk. nr. LT 43 7181 6000 0014 4640

įm. kodas 190025748

Kasoje galima atsiskaityti kortele. Dėl bilietų kreiptis

tel. 8 319 65546

el.p jazz@birstonokultura.lt

Visos teisės saugomos © 2024 www.birstonasjazz.lt
Meniu