LT EN RU

LITTORINA SAXOPHONE QUARTET

(Estija – Suomija – Švedija – Lietuva)

Maria Faust saxes

Mikko Innanents

Fredrik Ljungkvistbs

Liudas Mockūnassaxes


Šis vienus ryškiausių Baltijos jūros regiono saksofono improvizuotojus suvienijęs kvartetas gyvuoja mažiau negu metus. Jis debiutavo praėjusį birželį „Improdimensijos“ koncertų cikle Vilniuje.  Kvarteto pavadinimas simboliškas:  Litorina senovėje vadinta Baltijos jūra, o kvarteto virtuozų muzika – audringa ir rami, skaidri ir drumsta, salsva ir sūri, kaip jūros vandenys.

Šiuo metu Kopenhagoje gyvenanti Maria Faust yra viena garsiausių Estijos džiazo muzikančių, daugkartinė Danijos ir Estijos muzikos apdovanojimų laureatė, žavinti gerbėjus originaliu kūrybiniu mąstymu ir netradiciniais sprendimais. Ji labiausiai žinoma darbais eksperimentinio džiazo, avangardo, improvizacinės ir bigbendo muzikos, šiuolaikinės klasikos žanruose.

Drąsa tyrinėjant neįprastus instrumentų derinius ir technikas, kompozicinius elementus –  skiriamasis jos kūrybos bruožas. Šią menininkę įkvepia gimtosios šalies istorija, asmeninės ir kolektyvinės atminties, pasąmonės fenomenai. 

Maria yra įgijusi klasikinį muzikos išsilavinimą, bet džiazas ir improvizacinė muzika ją traukė dar nuo Talino laikų. Noras tobulėti šia kryptimi estę nuvedė į Pietų Danijos muzikos konservatoriją. Ji greitai įsiliejo į šios šalies muzikos gyvenimą.

M. Faust karjeros proveržiu tapo albumas „Sacrum Facere“, 2014-aisiais pelnęs du Danijos muzikos apdovanojimus. Jame Maria susiejo Estijos pasienyje su Rusija gyvenančių sentikių dainas ir akademinę raišką bei laisvąją improvizaciją. Dar dviem Danijos muzikos apdovanojimais ir Danijos kritikų asociacijos prizu buvo įvertintas menininkės albumas „In the Beginning“, įgrotas kartu su danų dainininke ir kompozitore Kira Skov, dideliu ansambliu bei estų choru apleistoje Estijos cerkvėje.

Maria daug kartų triumfavo Estijos muzikos apdovanojimuose. Ji šlovinama savo šalyje kaip kultūros ambasadorė, nes jau ne vienerius metus žiba tarptautinėje džiazo scenoje, koncertuoja su savo grupėmis visame pasaulyje – nuo Pietų Amerikos iki Kinijos. Šalia intensyvios koncertinės veiklos menininkė dėsto kompoziciją ir improvizaciją Kopenhagos ritminės muzikos konservatorijoje.

Suomis Mikko Innanenas ne kartą gastroliavo Lietuvoje su savo grupe „Innkvisitio“. Alto, soprano, tenoro bei baritono saksofonus pučiantis virtuozas yra viena įdomiausių Suomijos džiazo asmenybių ir vienas iškiliausių savo kartos Šiaurės kraštų saksofonininkų.

Jo repertuaras apima džiazo praeitį, dabartį ir ateitį, stilistiniai horizontai – nuo autentiško bliuzo bei diksilendo iki avangardo klasikos ir „free“ eksperimentų.  Dar studijuodamas Jano Sibeliaus muzikos akademijoje Helsinkyje jis muzikavo su įdomiausiais suomių  naujojo džiazo kūrėjais, pelnė perspektyvaus improvizuotojo reputaciją.

Karjeros pradžioje Mikko laimėjo ne vieną tarptautinį konkursą, buvo tituluotas Suomijoje Metų džiazo muzikantu. Apie jį buriasi suomių džiazo elitas. M. Innanenas groja solo, įvairiuose duetuose ir trio, mažuose ir dideliuose ansambliuose savo bei kolegų muziką, koncertuoja su bigbendais.

Šiam talentui Suomija seniai per ankšta. Jis ne kartą kaupė patirtį Niujorke, „Downbeat“ žurnalo kritikų apklausose pateko tarp geriausiųjų. M. Innanenas grojo už Atlanto su  Andrew Cyrille’u, Williamu Parkeriu, Joe Fonda, Lou Grassi, Steve‘u Swellu, Johnu Ehlisu, Matu Maneri, Randy Petersonu it kitais džiazo autoritetais. Jis koncertavo ir įrašinėjo muziką su tokiais korifėjais kaip Johnas Tchicai, Paulas Lovensas, Barry Guy, Karlas Bergeris, Billy Cobhamas, Tedas Cursonas ir daugeliu kitų.

Saksofonininko diskografijoje – beveik 80 albumų. Jis koncertavo 38 šalyse, penkiuose žemynuose.  Be to, M. Innanenas yra vienas iš įrašų kompanijos „Fiasko Records“ bei koncertų ir scenos menų asociacijos „Hietsu is Happening!“ steigėjų.

Švedų saksofonininkas, klarnetininkas ir kompozitorius Fredrikas Ljungkvistas jau daugiau kaip 30 metų yra vienas įdomiausių ir geidžiamiausių tarptautinės scenos improvizuotojų. Lietuvoje jis yra gastroliavęs su kultine skandinavų grupe „Atomic“.

F. Ljungkvistas anksti pasirinko muziko kelią ir perėmė savo tėvo, taip pat saksofonininko, profesiją. Dar studijuodamas Stokholmo karališkojoje muzikos akademijoje jis grojo su ryškiausiais to meto švedų kolektyvais, tarp jų – Fredriko Noréno, Linos Nyberg, Pero „Texas“ Johanssono  grupėmis, vėliau subūrė savo kvartetą.

Saksofonininkas yra grupių „Yun Kan 5” ir „Yun Kan 10” lyderis, trio LSB (su Raymondu Stridu ir Johanu Berthlingu), Keno Vandermarko „Territory Band“, kvarteto „Parish“ (su Bobo Stensonu, Matsu Eilertsenu ir Thomasu Strønenu), „Atomic“ narys, muzikuoja duete su bosininku Mattiasu Hjorthu. Su įvairiais kolektyvais jis išmaišė Skandinaviją,  koncertavo JAV, Kanadoje, Pietų Afrikoje, britų salose, Maroke, Portugalijoje, Prancūzijoje ir daugelyje kitų šalių.

Muziko diskografijoje – daugiau kaip 100 albumų, vien per pastarąjį dešimtmetį jų įgrota per 40, koncertuota su Rolandu Kejseriu, Andersu Jorminu, Marilyn Crispell, Matsu Gustafssonu, Joakimu Milderiu, Axeliu Dörneriu ir daugybe kitų korifėjų.

Menininkas kūrybą derina su pedagogine veikla – dėsto džiazo saksofoną Stokholmo karališkajame muzikos koledže.

Pučiamųjų virtuozas, kompozitorius, grupių lyderis ir pedagogas Liudas Mockūnas yra vienas ryškiausių ir savičiausių saksofonininkų ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje bei visame pasaulyje, svarbių džiazo procesų gimtinėje įkvėpėjas. Menininkas nuolat džiugina klausytojus savo kūrybinėmis iniciatyvomis, stebina savo muzikos jėga.

Iš Panevėžio kilęs virtuozas jau ne vienerius metus tvirtai laikosi pasaulio improvizacinės ir džiazo muzikos elito gretose. Tai neabejotinai dinamiškiausias Lietuvos kūrėjas, nuolat migruojantis per skirtingų žemynų festivalių ir klubų scenas, lipantis į jas su tokiais scenos mohikanais kaip Agusti Fernandezas, Marcas Ducret, Williamas Hookeris, Samuelis Blaseris, Ryoji Hojito, Otomo Yoshihide, Kazutoki Umezu, Akira Sakata, Peteris Evansas, Nate‘as Wooley, Barry Guy  ir kt.

Jis bendradarbiauja ir su Pierre’u Dorge bei  jo „New Jungle Orchestra“,  Mikko Innanenu, Jakobu Riisu, Jaaku Sooääru, Hugo Carvalhaisu, Vladimiru Tarasovu, daugybe kitų savitų džiazo kūrėjų, grojo su Andrew Hillo „Jazz Par“ oktetu, „Ibrahim Electric“, britų „TrioVD“, „Free Tallinn Trio“, Raymondu Stridu, Franku Gratkowskiu ir kitais džiazo novatoriais, randa vis naujų kūrybos partnerių tarp Skandinavijos, Baltijos šalių, Lenkijos, Portugalijos ir kitų kraštų muzikantų.

Po studijų Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (LMTA) bei Kopenhagos ritminės muzikos konservatorijoje,  Liudas greitai įsitvirtino Europos improvizacinės muzikos scenoje. 2004 metais jis  kartu su Stefanu Pasborgu  pelnė  Danijos muzikos apdovanojimą už grupės „Toxikum“ albumą. Saksofonininko meistriškumas yra įvertintas ir Lietuvos, Latvijos bei Prancūzijos džiazo  konkursų premijomis, džiazo festivalių „Vilnius Jazz“ ir „Birštonas“ prizais už nuopelnus Lietuvos džiazui, Lietuvos muzikų sąjungos „Auksiniu disku“. 2011 metais menininkui įteiktas Lietuvos teatralų apdovanojimas „Auksinis scenos kryžius“ už geriausią muziką dramos spektakliui.

L. Mockūnas taip pat yra parašęs muzikos „Copenhagen Art Ensemble“, Klaipėdos kameriniam orkestrui bei styginių kvartetui „Chordos“. Jis vertinamas kaip šiuolaikinės akademinės muzikos atlikėjas, yra šiuolaikinės muzikos ansamblių „Gaida“, „Konvoj Art“  bei Lietuvos ansamblių tinklo narys.

Saksofonininkas koncertavo kaip solistas su „Kralovy Hradec Symphony Orchestra“, Lietuvos valstybiniu bei Nacionaliniu simfoniniais orkestrais, Šv.Kristoforo ir Klaipėdos kameriniais orkestrais, styginių kvartetu „Chordos“, su įvairiais kolektyvais gastroliavo daugelyje Europos šalių, JAV, Kinijoje, Japonijoje, Izraelyje.

Menininko diskografiją sudaro apie 70 albumų. Jis yra vienas Lietuvos džiazo federacijos ir įrašų kompanijos „NoBusiness Records“ steigėjų, Šiuolaikinės ir improvizacinės muzikos magistro studijų programos LMTA  iniciatorių. Ši programa tapo improvizacijai, eksperimentams ir edukacijai skirtos kūrybinės platformos „Improdimensija“ neatsiejama dalimi, pritraukė į Lietuvą dėstyti ir koncertuoti daug pasaulinių improvizacijos žvaigždžių,  įkvėpė šios muzikos pakilimą šalyje.

Galintys ir norintys paremti festivalį, lėšas siųskite:

AB ,,Šiaulių bankas'' Birštono KAS

banko kodas 71816

sąsk. nr. LT 43 7181 6000 0014 4640

įm. kodas 190025748

AB ,,Šiaulių bankas'' Birštono KAS

banko kodas 71816

sąsk. nr. LT 43 7181 6000 0014 4640

įm. kodas 190025748

Kasoje galima atsiskaityti kortele. Dėl bilietų kreiptis

tel. 8 319 65546

el.p jazz@birstonokultura.lt

Visos teisės saugomos © 2024 www.birstonasjazz.lt
Meniu