(Lietuva – Danija – Argentina)
Mindaugas Stumbras – g
Line Kruse – vln
Minino Garay – perc
Gediminas Stepanavičius – db
Praėjusiame festivalyje efektingai debiutavęs su savo lietuvišku kvintetu Mindaugas Stumbras, regis, užsimojo dar labiau nustebinti publiką. Į Birštono sceną gitaristas grįžta su tarptautinio kalibro palydovais – vienu vitališkiausių ir išradingiausių savo kartos perkusininkų argentiniečiu Minino Garay, jo scenos partnere, išskirtinio braižo danų smuikininke ir kompozitore Line Kruse bei savitu jaunosios kartos lietuvių kontrabosininku Gediminu Stepanavičiumi.
Kvartetas parengė naują autorinę programą, įkvėptą pasaulio tautų folkloro spalvų, pulsuojančią Amerikos ir Afrikos ritmais, kerinčią Artimųjų Rytų intonacijomis.
Mindaugas Stumbras yra vienas talentingiausių jaunosios kartos Lietuvos džiazo muzikantų ir kompozitorių. Gimęs muzikų šeimoje, jis anksti pradėjo ieškoti savo kelio muzikoje – iš pradžių mokėsi skambinti fortepijonu, vėliau grojo klasikine gitara, žavėjosi roku ir sunkiuoju metalu.
Džiazu gitaristas susidomėjo, pradėjęs mokytis Vilniaus konservatorijoje. Ten įgijo pirmuosius džiazo muzikos pagrindus, o reiškėsi tuo metu įvairios krypties muzikos projektuose.
Mindaugo potraukis džiazui sustiprėjo studijuojant Škotijos karališkojoje konservatorijoje Glazge, kur jis galėjo muzikuoti su perspektyviausiais jaunais džiazo atlikėjais, užkariaujančiais Europos džiazo scenas.
2015-aisiais gitaristas tapo vienos ryškiausių naujosios kartos džiazo grupių Lietuvoje „Brave Noises“ nariu, tais pačiais metais laimėjo su ja „Vilnius Jazz Young Power“ konkursą. 2016-aisiais Mindaugas užėmė pirmąją vietą Lietuvos gitaros konkurse „Gitarų šėlsmas“.
2018 metais pasirodė debiutinis M.Stumbro autorinis albumas „Our Kingdom“, kurį palankiai sutiko ir publika, ir kritikai. Kelerius metus iki pandemijos gitaristas plačiai gastroliavo Europoje, grojo džiazo klubuose ir festivaliuose. Savo kelionių potyrius jis išliejo muzikos kalba albume „Inspirations“.
Šiandien Mindaugas yra išleidęs jau tris albumus kaip lyderis, subūręs ne vieną džiazo kolektyvą ir įsitvirtinęs šalies muzikos padangėje. Gitaristas žavi gerbėjus improvizavimo aistra ir virtuoziškumu, įspūdingu technikos arsenalu, ryškiomis kompozicijomis, kuriose susitinka džiazas ir pasaulio muzikos spalvos.
M. Stumbro kūriniai nuolat įtraukiami į Lietuvos džiazo federacijos leidžiamus rinkinius „Jazz from Lithuania“. Jis kviečiamas koncertuoti įvairiuose Europos festivaliuose, atlieka savo muziką žinomuose džiazo klubuose. Įvairūs projektai muzikantą suvedė su Seamusu Blake’u, Fergusu McCreadie, Line Kruse, Kenny Wollesenu, Kennethu Dahlu Knudsenu ir daugeliu kitų muzikos virtuozų.
Danų smuikininkės, kompozitorės ir aranžuotojos Line Kruse’s ir M. Stumbro keliai susikirto, kai menininkė rengė savo autorinę programą su Kauno bigbendu, o Mindaugas jame grojo. Šiuos menininkus sieja pasaulio muzikos trauka. Smuikininkė glaudžiai bendravo su Pietų Amerikos muzikantų bendruomene Paryžiuje ir pamėgo derinti savo kūryboje Pietų Amerikos bei skandinaviškas muzikos spalvas.
L. Kruse gimė ir užaugo Danijoje. Baigusi Karališkąją Danijos konservatoriją Kopenhagoje, ji tęsė smuiko studijas Paryžiuje pas virtuozišką smuikininką, UNESCO geros valios ambasadorių iš Izraelio Ivry Giltisą.
Paryžiuje atlikėja greitai įsiliejo į vietos muzikų bendruomenę – dirbo su M. Garay, Youn Sun Nah (vokalas), Nielsu Lan Doky (fortepijonas), Khalilu Chahine (garso inžinierius, prodiuseris) ir kitais įdomiais kūrėjais. Jos vardas siejamas taip pat su kubiečiais „Sabor A Son“, muzikos grupe „Gotan Project“ (jos muzika skamba filmuose „Pašokim“, „Oušeno dvyliktukas“, „Visa tiesa apie Čarlį“).
Šios patirtys menininkei padėjo susikurti savitą instrumento skambesį, kuris atvėrė jai duris į pasaulio scenas. Nepriekaištingai valdomas instrumentas, santūrus teatrališkumas ir muzikavimo nuoširdumas kiekvienam Line’s kūriniui suteikia naujų atspalvių.
Pasak smuikininkės, ją visada traukė įvairių muzikos stilių, ritmų ir melodijų deriniai. „Mano kompozicijos atspindi ne tik mano muzikinę patirtį, bet ir tai kas vyksta „po mano oda“– teigė L. Kruse.
Menininkė vadovauja dviem didelės sudėties ansambliams, taip pat septetui „Dansk7“ ir 14 stygų ansambliui „BowLines“, kuria ir aranžuoja originalią muziką orkestrams ir bigbendams.
Sunkiai į stilistinius rėmus įspraudžiamas, unikalaus muzikinio skonio perkusininkas Minino Garay užaugo Argentinoje ir remiasi kūryboje į savo šaknis – muzikuoja daugybe Pietų Amerikos tautų instrumentų, drąsiai maišydamas skirtingus muzikos stilius ir žanrus.
Skiriamasis M. Garay bruožas – populiarių Argentinos dainų tekstų rečitavimas, juos derinant su džiazo improvizacijomis ir folkloru. Tokiu stiliumi su rinktine komanda įgrotas naujausias virtuozo albumas „Speaking Tango“ sulaukė didžiulio tarptautinio susidomėjimo.
Tarp Prancūzijos ir Argentinos nuolat migruojantis menininkas dalijasi savo muzika su publika visame pasaulyje. Jo kalibrą liudija tokie iškilūs scenos partneriai kaip Richardas Bona, Richardas Galliano, Baptiste’as Trotignon’as, Mercedes Sosa, Jaime Torresas, Chango Fariasas Gómezas, Los Coplanacu, Kevinas Johansenas, Ibrahimas Bridge Maaloufas, Magic Malikas, Julienas Lourau, Jackie Terrasonas ir daugelis kitų.
Gediminas Stepanavičius yra jaunosios kartos multiinstrumentininkas, šiuolaikinės ir eksperimentinės muzikos kūrėjas bei atlikėjas. Jis studijavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje klasikinę tūbą, šiuolaikinę ir improvizacinę muziką, o Amsterdamo konservatorijoje Nyderlanduose – džiazo kontrabosą ir gyvąją elektroniką, puikiai valdo ir trimitą.