(Lietuva – Latvija)
Birštono džiazo festivalio ištikimi bičiuliai šiauliškiai grįžta į šią sceną po aštuonerių metų pertraukos. Tiek laiko šiam kolektyvui vadovauja bigbendų muzikos aistruolis iš Latvijos Raitis Ašmanis, jau pristatęs koncertuose su lietuvių orkestru daug skirtingų programų.
Specialiai šiam pasirodymui bigbendas parengė džiazo standartų popuri, kuris supažindins publiką su daugelio tarptautinių džiazo konkursų nugalėtoju latvių vokalistu Daumantu Kalniniu ir leis sužibėti Šiaulių bigbendo pasididžiavimui – stiprioms saksofonų ir trombonų grupėms.
Šiauliai jau 1954-aisiais ėmė garsėti kaip bigbendų miestas – anuomet čia veikė net trys šio žanro kolektyvai, jų muzika skambėjo koncertuose, puošė švenčių ir festivalių programas. Vėliau tradicija nutrūko, tik 2002-aisiais ją atgaivino trimitininkas Romualdas Sabaliauskas ir dirigentas Romualdas Jankus, sukvietę geriausius Šiaulių muzikantus į senjorų bigbendą. Tada kilo ir tarptautinio bigbendų festivalio Šiauliuose idėja, netrukus virtusi realybe.
Nuo pat susikūrimo 2002-aisiais Šiaulių bigbende grojo 19 muzikantų, vadovaujamų R. Jankaus. 2006-aisiais prie komandos prisijungė Jaroslavas Cechanovičius, tapęs kolektyvo vyriausiuoju meno vadovu bei dirigentu. 2009 metais Šiaulių bigbendas įgijo profesionalaus džiazo orkestro statusą, ėmė telkti pajėgius Vilniaus, Klaipėdos bei Šiaulių muzikantus.
Šiandien jo branduolį sudaro Lietuvos muzikos ir teatro akademijos bei Klaipėdos universiteto džiazo katedrų absolventai. Kolektyve groja šalies džiazo meistrai saksofonininkai Juozas Kuraitis, Kęstutis Sova, Danielius Praspaliauskis, trombonininkai Skirmantas Sasnauskas, Valdas Surdokas, Vytautas Sakalauskas, trimitininkas Dmitrijus Levencovas ir kiti.
Orkestras yra parengęs programų beveik su visais Lietuvos džiazo vokalistais, tarp jų – Rūta Ščiogolevaite, Neda Malūnavičiūte, Kristina Svolkinaite, Simona Jakubėnaite, Indre Dirgėlaite, Rūta Švipaite, Steponu Januška, taip pat su džiazo pianistu Povilu Jaraminu, Panevėžio miesto vokaline grupe „Jazz Singers“, sostinės „Žvaigždžių kvartetu“, grupe „Retro“, tarptautiniu ansambliu „London Bridge Band“, Viktoru Malinausku, Romu Bubneliu ir kitais estrados grandais, Panevėžio miesto kamerinio orkestro styginiais ir Šiaulių kameriniu orkestru.
Nuo 2015-ųjų, kai su Šiaulių bigbendu pradėjo dirbti R. Ašmanis, kolektyvo repertuaras tapo dar solidesnis. Latvį šiauliškiai buvo pamėgę dėl jo vadovaujamo Jelgavos bigbendo meistriškų pasirodymų Šiaulių bigbendų festivalyje. Intriguojančias temines programas su kviestiniais artistais iš Lietuvos ir iš užsienio R. Ašmanis ėmė rengti ir su lietuvių kolektyvu.
Šiauliškiai populiarina bigbendo muziką ne tik Šiauliuose, bet ir kituose šalies miestuose bei rajonuose. Jie dalyvauja įvairiuose Lietuvos ir Latvijos festivaliuose, koncertavo Švedijoje.
Šiaulių bigbendo meno vadovas ir dirigentas Raitis Ašmanis yra pripažintas bigbendų ir pučiamųjų muzikos ekspertas. Dar studijuodamas tuometėje Latvijos valstybinėje konservatorijoje jis dirigavo pučiamųjų kolektyvams Jelgavoje ir Kekavoje, tapo Rygos cirko vyriausiuoju dirigentu. Iškart po studijų, 1990-aisiais, jis įkūrė savo bigbendą Jelgavoje, gyvuojantį iki šiol ir aplankiusį daug pasaulio šalių – nuo Europos iki Pietų Amerikos.
R. Ašmanis taip pat vadovavo Rygos mokytojų rengimo ir švietimo vadybos akademijos bei Rygos katedros chorinės mokyklos bigbendams, 2009-2015 m. buvo profesionalaus pučiamųjų orkestro „Rīga“ dirigentas. Nuo 2003 metų jis dalyvavo jau penkiuose Latvijos dainų ir šokių festivaliuose kaip vyr. dirigentas.
Džiazo, populiariosios ir akademinės muzikos dainininkas bei obojininkas Daumantas Kalninis intensyviai bendradarbiauja su R. Ašmanio vadovaujamu Jelgavos bigbendu, – vien Franko Sinatrai skirtą programą jie yra atlikę daugiau kaip 100 kartų.
Solistas studijavo Latvijos Jazepo Vytuolio muzikos akademijoje obojų ir džiazo vokalą. Profesionalioje scenoje jis debiutavo būdamas tik devynerių Mozarto vaidmeniu Latvijos nacionalinės operos spektaklyje „Užburtoji fleita“.
2009 m. D. Kalninis laimėjo pirmąją vietą „Jazz Voices“ džiazo vokalistų konkurse Lietuvoje, 2010 m. pelnė „Grand Prix“ vokalistų konkurse „Nomme Jazz“ Estijoje, 2015-aisiais – „Grand Prix“ konkurse „Riga Jazz Stage“.
Puikaus įvertinimo sulaukė jo pasirodymai Zigmaro Liepinio melodramoje „Paryžiaus katedra“ Nacionaliniame teatre, spektaklyje „Zoikos butas“ Valmieros dramos teatre, Imanto Kalninio oratorijoje „Poetas ir undinė“. 2016 m. solisto meistriškumas buvo įvertintas Latvijos didžiojo muzikos prizo nominacija.
D. Kalninis bendradarbiavo su Raimondu Paulu, Latvijos nacionaliniu simfoniniu orkestru, „Riga Orchestra“, Latvijos radijo choru bei kitais muzikais ir kolektyvais Latvijoje, JAV, Japonijoje, Indijoje ir kitose šalyse. Be to, jis groja obojumi Latvijos nacionalinio operos ir baleto teatro orkestre ir savo džiazo kvintete.